Zarząd Grupy oraz Europejska Grupa i Globalna Rada Pracowników ustanowiły to we wspólnej Deklaracji Grupy Volkswagen w sprawie praw socjalnych, stosunków przemysłowych oraz biznesu i praw człowieka, w skrócie Karcie Społecznej.
Potwierdzamy nasze zaangażowanie w przestrzeganie najważniejszych międzynarodowych umów i deklaracji, w szczególności Międzynarodowej Karty Praw Człowieka i podstawowych standardów pracy Międzynarodowej Organizacji Pracy. Nasze działania w zakresie przedsiębiorczości są zgodne z wytycznymi ONZ dotyczącymi biznesu i praw człowieka, które określają najważniejsze podstawy naszych działań.
Prawa człowieka
Deklaracja polityki Grupy Volkswagen
Etyka, zarządzanie ryzykiem i zgodność z przepisami
Poszanowanie praw człowieka ma dla Grupy Volkswagen ogromne znaczenie. Jesteśmy przekonani, że zrównoważona działalność jest możliwa tylko poprzez etyczne i uczciwe działanie. Jesteśmy w pełni zaangażowani w naszą odpowiedzialność w zakresie praw człowieka.
Pełnomocnik ds. praw człowieka
Jako pierwsza spółka notowana na niemieckiej giełdzie, Grupa Volkswagen utworzyła w sierpniu 2022 r. niezależne stanowisko pełnomocnika ds. praw człowieka. Służy ono jako pierwszy punkt kontaktowy dla wszystkich kwestii związanych z prawami człowieka ze strony władz, organizacji pozarządowych i opinii publicznej.
Jednym z istotnych zadań pełnomocnika ds. praw człowieka jest monitorowanie adekwatności i skuteczności zarządzania ryzykiem w ramach obowiązków wynikających z niemieckiej ustawy o obowiązkach korporacyjnych w zakresie należytej staranności w łańcuchach dostaw poprzez przeprowadzanie kontroli opartych na ryzyku.
W celu uniknięcia zarówno ryzyka związanego z prawami człowieka, jak i ryzyka środowiskowego, ustawa o należytej staranności w łańcuchu dostaw określa obowiązki spółek. Obejmują one między innymi wdrożenie analiz ryzyka, ustanowienie środków zapobiegawczych, podjęcie działań naprawczych po zidentyfikowaniu naruszeń prawa, a także ustanowienie systemu informowania o nieprawidłowościach. Skuteczność środków musi być stale sprawdzana i dokumentowana.
Przestrzeganie tych zobowiązań dotyczy zarówno własnej działalności Grupy Volkswagen, jak i jej łańcucha dostaw. Ten łańcuch dostaw, składający się z bezpośrednich i pośrednich dostawców, jest zarówno złożony, jak i globalnie rozproszony ze względu na różnorodność produktów Grupy Volkswagen.
Przestrzeganie tych zobowiązań dotyczy zarówno własnej działalności Grupy Volkswagen, jak i jej łańcucha dostaw. Ten łańcuch dostaw, składający się z bezpośrednich i pośrednich dostawców, jest zarówno złożony, jak i globalnie rozproszony ze względu na różnorodność produktów Grupy Volkswagen.
Ochrona praw człowieka w Grupie Volkswagen
W całej Grupie Volkswagen ustanowiono jasne obowiązki w ramach „modelu trzech linii Volkswagena” jako całościowego systemu zarządzania ładem korporacyjnym, ryzykiem i zgodnością z przepisami w celu kierowania ryzykiem korporacyjnym.
Pierwsza linia składa się z jednostek biznesowych odpowiedzialnych za codzienne operacje. Muszą one identyfikować ryzyka na wczesnym etapie, analizować je i łagodzić, dostosowując niezbędne środki kontroli. Obszary, w których należy zapewnić należytą staranność w zakresie praw człowieka i ochrony środowiska, to między innymi zaopatrzenie lub, we własnej działalności, zasoby ludzkie.
Druga linia jest odpowiedzialna za kontrolowanie i doradzanie pierwszej linii, która obejmuje między innymi obszar zgodności.
Trzecia linia obejmuje audyt wewnętrzny jako obiektywny organ kontrolny.
Pełnomocnik ds. praw człowieka zajmuje się przede wszystkim monitorowaniem adekwatności i skuteczności zarządzania ryzykiem w pierwszej i drugiej linii oraz wdrażanie kontroli opartych na ryzyku.
System zgłaszania nieprawidłowości
W Grupie Volkswagen podchodzimy do zgłoszeń z należytą powagą:
Potencjalne naruszenia praw człowieka, a także zagrożenia dla środowiska we własnej działalności, a także przez bezpośrednich i pośrednich dostawców oraz innych partnerów biznesowych mogą być zgłaszane do Biura Dochodzeniowego przez cały czas. Dotyczy to również wszelkich innych wskazówek, które mogą wymagać natychmiastowego działania. Biuro dochodzeniowe poinformuje odpowiedzialne działy, które odpowiednio zajmą się sprawą. Obejmuje to w szczególności podjęcie niezbędnych środków w celu zminimalizowania lub zakończenia naruszeń i/lub ryzyka w przypadku potwierdzenia wstępnych podejrzeń.